Jak dbać o skórę? Pielęgnacja wieloetapowa

Wieloetapowa pielęgnacja skóry twarzy to z pewnością najbardziej skuteczna forma dbania o kondycję cery. Bez względu na charakterystykę skóry, niezbędne jest codziennie oczyszczanie, dokładnie nawilżanie oraz natłuszczanie i ochrona naskórka. Podpowiadamy, w jaki sposób dbać o cerę twarzy, by jak najdłużej się wspaniałym wyglądem!

Cera tłusta, sucha czy mieszana?

Przed zakupem konkretnych kosmetyków należy zorientować się, jaki typ skóry podsiadamy. Skóra sucha cechuje się szorstkością, odwodnieniem i skłonnością do przesuszania się zewnętrznych partii naskórka, co objawia się m.in. nieatrakcyjną fakturą cery po nałożeniu makijażu. Posiadaczki skóry tłustej borykają się z nadprodukcją sebum, co skutkuje pojawieniem się tłustego filmu na powierzchni skóry, wrażliwością oraz wysoką podatnością na powstawanie zakażeń bakteryjnych i trądziku. Skóra mieszana zwykle przetłuszcza się w tzw. strefie T (czyli w okolicach nosa oraz czoła), zaś podbródek i policzki mogą mieć skłonność do przesuszenia. Każdy z typów może mieć również skłonność do nadwrażliwości (zaczerwienia, nieprzyjemne uczucie dyskomfortu, ból) lub do pękania naczynek (zwykle obserwowane przy cerze suchej). Pielęgnacja skóry suchej skóry jest tak samo wymagająca jak dbanie o inne typy naskórka, jednak wymaga również nawodnienia wodą od wewnątrz.

Pielęgnacja wieloetapowa – 8 kroków do pięknej cery

  1. Rano umyj twarz odpowiednim żelem lub pianką do twarzy na bazie wyciągów roślinnych.
  2. Zaaplikuj oczyszczający tonik do twarzy lub hydrolat. Jeśli czujesz taką potrzebę dodatkowo możesz przetrzeć twarz peelingującą gąbeczką.
  3. Nałóż serum nawilżające lub odżywcze.
  4. Użyj kremu do twarzy. W przypadku cery suchej – półtłustego lub odżywczego, zaś w przypadku cery tłustej – lekkiego, nawilżającego kremu nawilżającego.
  5. Wykonaj makijaż.
  6. Wieczorem dokładnie zmyj makijaż dwufazowym płynem micelarnym.
  7. Umyj twarz żelem lub pianką do twarzy.
  8. Zaaplikuj serum na wieczór, olejek lub nieco bardziej tłusty krem o silnym działaniu odżywczym.

Kilka razy w tygodniu możesz również wykonywać dobrane do swojego typu twarzy maseczki nawilżające lub oczyszczające oraz delikatne peelini drobnoziarniste lub enzymatyczne.