- Książki, które rozwijają i bawią – idealne dla dzieci
- Pedicure Szczecin – profesjonalne usunięcie zrogowaciałego naskórka frezarką i SPA dla stóp
- Markowe perfumy w dobrych cenach – dlaczego warto zaglądać na Notino?
- Jak Utrzymać Swój Samochód w Idealnym Stanie: Kompleksowy Przewodnik
- Niezawodne uszczelnienia: jak oringi wpływają na wydajność i bezpieczeństwo systemów
Co to są wysłodki buraczane i jakie korzyści dają hodowcom?
Wysłodki buraczane są produktami ubocznymi, powstałymi w procesie przerobu buraków cukrowych. Zawierają dużą zawartość białka, wapnia oraz włókna pokarmowego. Wysłodki buraczane niemelasowane nie zawierają cukru i skrobi, w związku z tym nie powodują też nadpobudliwości u zwierząt. Sprawdź, czym jeszcze wyróżniają się wysłodki i dlaczego każdy hodowca powinien rozważyć ich stosowanie?
Wysłodki buraczane niemelasowane – mnóstwo korzyści dla Twojej hodowli!
Wysłodki znajdują się na pograniczu pasz treściwych i objętościowych. Ich główną zaletą jest działanie, jakie wykazują w nawiązaniu do profilaktyki związanej z układem pokarmowym i oddechowym. Bardzo wiele zwierząt gospodarskich, zapada na pylicę, którą powodują przede wszystkim nadmiernie pylące pasze. Dzięki rosnącej świadomości rolników jest to coraz rzadsze zjawisko, ale mimo wszystko wciąż się występuje. Pod tym względem wysłodki buraczane są idealne dla zwierząt hodowlanych. Nie pylą, dlatego nadają się również do spożycia przez takie konie czy krowy, które mają kłopoty z układem oddechowym. Ponadto, wysłodki są dobrze przyswajalne przez układ pokarmowy zwierzęcia. Należy jednak pilnować, aby dzienne dawki nie zostały przekroczone. Pasza ta zdecydowanie poprawia smakowitość innych pasz objętościowych lub treściwych, dlatego powoduje to szybki wzrost zwierząt, wcześniejszą gotowość do reprodukcji, w efekcie przekłada się to na dobre wyniki hodowli ( mięso, mleko ). Szczególnie jeśli chodzi o krowy mleczne, wysłodki bardzo znacząco poprawiają wyniki, którymi chętnie chwalą się rolnicy, którzy zdecydowali się ten sposób żywienia swoich krów. Warto tutaj wspomnieć o tym, że rolnicy powinni jednak być uważni i nie dopuszczali do sytuacji, w której zwierzę zjada więcej wysłodków, jak innych pasz. Może to bowiem powodować niedobory i jeśli hodowca podaje więcej wysłodków buraczanych, wówczas zamiast pozytywnych wyników hodowli, jego zwierzęta będą mniej wydajne, a także będą częściej chorowały z braku niezbędnych składników odżywczych.
Dla jakich zwierząt można podawać wysłodki buraczane niemelasowane?
Wysłodki buraczane można podawać dla koni, bydła, owiec oraz trzody chlewnej. Każda grupa tych zwierząt ma określone odpowiednie dawki, które producent wskazuje na informacji zawartej na opakowaniu. Tak jak, już było powiedziane, dawek tych należy ściśle przestrzegać, aby zwierzęta nie nabawiły się niedoborów. U wszystkich tych zwierząt gospodarskich, wysłodki regulują pH żołądka, pozytywnie wpływają na procesy trawienne oraz dzięki wolno uwalnianej energii, nie powodują stanów wzmożonego niepokoju. Zastąpienie części podawanych pasz zbożowych wysłodkami buraczanymi niemelasowanymi obniża ryzyko pojawienia się kwasicy żwacza u krów, ponieważ wysłodki skutecznie redukują poziom skrobi. Dostęp do wysłodków jest łatwy, istnieje też możliwość robienia zapasów. W Internecie można kupić wysłodki prosto od producenta lub skorzystać z hurtowni, a także sprzedaży detalicznej.