Włosy przetłuszczające się u nasady? Jak sobie z tym radzić?

Rano umyte włosy, już wieczorem są tłuste i oklapnięte? Dodatkowo już w ciągu dnia tracą objętość? To obecnie problem wielu osób. Powodem przetłuszczania się włosów jest nadmierne wydzielanie sebum. Skąd się ono bierze?

Przyczyny problemów z tłustymi włosami

Istnieją różne powody problemów z włosami. Często mają one podłoże genetyczne lub hormonalne. W pierwszym przypadku niewiele możemy z tym zrobić, w drugim warto udać się do endokrynologa, by sprawdzić poziom hormonów i poszukać rozwiązania. Do przyczyn przetłuszczania się włosów należą też zła dieta oraz nieprawidłowa pielęgnacja. I tutaj możemy zadziałać w domu, bez pomocy specjalisty.

Proste pomysły na rozwiązanie problemu

To, co możemy sami zrobić dla poprawienia kondycji i wyglądu swoich włosów to na pewno:

  • Prawidłowa dieta, warto wyeliminować z niej fast foody, słodycze, węglowodany proste. Są to produkty, które ani nie służą ogólnemu zdrowiu, ani włosom.
  • Warto wyeliminować nadmierny stres lub nauczyć się technik relaksacji, aby ograniczyć jego wpływ na swój organizm. Przewlekły stres ma negatywny wpływ na hormony, a te z kolei na produkcję sebum.
  • Stosowanie odpowiedniej pielęgnacji.
  • Wprowadzenie dodatkowej suplementacji w celu wzmocnienia włosów. Może to być znana i ogólnie dostępna herbatka z pokrzywy lub tabletki zawierające witaminy. Wybór jest ogromny, warto poradzić się farmaceuty w doborze odpowiedniego preparatu.

Słów kilka o pielęgnacji

Podstawową pielęgnacją włosów jest ich mycie. Warto zaznaczyć, że hasła, aby nie myć włosów za często to nie najlepsze rady. Skóra głowy obciążona dużą warstwą łoju może być pożywką dla drożdżaków wywołujących łupież. A z dwoma problemami dotyczącymi włosów znaczniej ciężej sobie poradzić niż z samym przetłuszczaniem. Sumując — częste mycie włosów jest wskazane i konieczne. Należy to robić tak często, jak potrzeba. Polecamy klorane.com/pl-pl/porady/naturalna-pielegnacja-wlosow/pielegnacja-skory-glowy/rozwiazanie-problemu-wlosow-przetluszczajacych-sie-u-nasady

Proste rady

Do mycia należy wybierać kosmetyki przeznaczone do włosów przetłuszczających się. Mają one dobrze opracowany skład, tak aby hamować wydzielanie sebum, oczyszczać skórę głowy i wzmacniać włosy. Powinny to być szampony jak najbardziej naturalne, niezawierające olejków czy silikonów, które mogą dodatkowo obciążać kosmyki. Dobrze sprawdzą się preparaty z pokrzywą, siarką czy szałwią. Warto zwrócić także uwagę na  codzienne działania, które pomogą uporać się z problemem przetłuszczania się włosów u nasady. Jeśli mamy nawyk częstego dotykania lub przeczesywania włosów rękami, należy to wyeliminować. Mycie włosów powinniśmy wykonywać wodą letnią, a nawet chłodną. Ciepła lub gorąca woda pobudza gruczoły do wytwarzania łoju, a tego trzeba unikać.

Istotną kwestią jest także ograniczenie ilości używanych kosmetyków. Lakiery, odżywki, maski, wcierki i inne produkty dodatkowo obciążają włosy, co wpływa na ich szybsze przetłuszczanie. Warto ograniczyć się tylko do szamponu, ewentualnie odżywki o jak najbardziej naturalnym składzie, którą najlepiej nakładać tylko na końcówki.

Jeśli jest taka możliwość to lepiej suszyć włosy naturalnie niż suszarką. A jeśli już używać suszarki to ustawić nawiew na chłodne powietrze, gdyż ciepłe działa podobnie jak mycie włosów ciepłą wodą. Warto także unikać czapek i nakryć głowy ze sztucznych materiałów, które nie przepuszczają powietrza.

 

Już wprowadzenie tych kilku prostych sztuczek może wpłynąć na włosy pozytywnie. Efekty mogą zaskoczyć. Trzeba jednak działać systematycznie, skrupulatnie i konsekwentnie a włosy przetłuszczające się u nasady przestaną nam dokuczać.