Jak zadbać o prawidłowy rozwój dziecka?

Każdy rodzic pragnie, aby jego dziecko było w pełni zdrowe i rozwijało się poprawnie. Nie da się uniknąć tego, że czasami zbyt mocno martwimy się o takie kwestie i przejmujemy się tym, czy z rozwojem naszego dziecka rzeczywiście wszystko jest dobrze. Warto jednak pamiętać, że tego typu skrajne podejście nigdy nie jest wskazane.
Oceniając rozwój dziecka trzeba pamiętać, że każdy człowiek jest inny. Każdy z nas w młodym wieku rozwijał się w swoim indywidualnym tempie. Z tego powodu nadmierne porównywanie swojego dziecka do innych czy do siebie samego w dzieciństwie nie ma wielkiego sensu. Niekiedy dziecko potrzebuje nieco więcej czasu na przyswojenie sobie pewnych umiejętności, ale za to potem nauka zaczyna iść mu znacznie szybciej. Oczywiście warto wiedzieć jak sprawdzić czy dziecko rozwija się prawidłowo i na jakie kwestie rodzic musi zwracać największą uwagę.

Rozwój podstawowych umiejętności

W pierwszych latach życia dziecko uczy się nieustannie. Istnieje mnóstwo podstawowych, codziennych umiejętności które maluch musi nabyć, aby móc zacząć sprawnie funkcjonować. Począwszy od siedzenia, poprzez raczkowanie i chodzenie, aż po wypowiadanie pierwszych, prostych słów. Musimy bacznie obserwować, czy dziecko zaczyna rozwijać u siebie te umiejętności w odpowiednim czasie.
Nie chodzi rzecz jasna o wyznaczanie dziecku konkretnego terminu, do którego powinien uzyskać dane umiejętności. Jak już powiedzieliśmy, rozwój na wielu płaszczyznach jest rzeczą czysto indywidualną. Jedno dziecko w danym momencie życia będzie już swobodnie chodziło, podczas gdy drugie – w tym samym wieku – dopiero nauczy się raczkować.
Powody do niepokoju pojawiają się jedynie w momencie, w którym dziecko przez faktycznie długi czas nie rozwija u siebie określonych umiejętności. W takim wypadku należy w pierwszej kolejności skontaktować się z lekarzem. Jedynie specjalista będzie w stanie stwierdzić, czy rozwój dziecka nadal mieści się w normie, czy też braki w nim mogą wynikać z jakichkolwiek poważniejszych problemów.