Jak nauczyć dziecko korzystania z nocnika?

Dla maluchów każda z pozoru prosta czynność stanowi nowość, którą trzeba poznać, nauczyć się jej, a później do niej przyzwyczaić. Odkrywanie świata poprzez naśladowanie dorosłych, baczną obserwację i zauważanie łańcuchów przyczynowo-skutkowych to sposób na przyswajanie pewnych zachowań. Do największych wyzwań wśród małych dzieci należy nauka korzystania z nocnika. Jak pomóc dziecku w tej kwestii i przyśpieszyć ten proces?

Jak nauczyć dziecko korzystać z nocnika?

Jeśli dziecko jeszcze korzysta z pieluch, ale nadszedł moment na korzystanie z nocnika, przede wszystkim wybierz taki, który będzie odpowiedni dla Twojego malucha. Na początku warto zainwestować w nocnik stawiany na podłodze, a nie mocowany na muszli klozetowej. Jeśli będzie w przyjemnym kolorze, z motywem z ulubionej bajki albo wyposażony w system grający melodyjkę, dziecko chętniej zacznie z niego korzystać. Opanowanie własnych odruchów oraz poprawne odczytywanie sygnałów wysyłanych przez organizm to trudna sprawa dla początkujących. Staraj się tłumaczyć i pokazywać dziecku, że kiedy czuje potrzebę, aby się wysikać musi odpowiednio wcześniej udać się do łazienki. Najbardziej obrazowym sposobem będzie wkładanie do nocnika zużytej pieluchy i pokazywanie dziecku, że na tym nowym urządzeniu można również usiąść.

Pierwszy etap korzystania z nocnika

Najważniejsze jest, aby dziecko wiedziało, że nocnik należy tylko do niego i żeby był on ustawiony w wygodnym miejscu. Warto ćwiczyć z maluchem siadanie na nocniku, nawet w ubraniach, aby chwiejne ruchy nie stwarzały problemów, kiedy przyjdzie mu rzeczywiście skorzystać z nocnika. a każdym razem, kiedy misja zakończy się sukcesem, chwal dziecko i okazuj mu, że świetnie się spisało. To je nauczy, że korzystanie z nocnika jest czymś lepszym i milej widzianym niż załatwianie się do pieluszek. Warto również zadbać o to, aby po każdym korzystaniu z nocnika dokładnie umyć ręce. Dzieci w wieku kilku lat bardzo szybko nabierają nawyków. Jeśli więc pewne czynności będą regularnie powtarzane i nagminnie chwalone, z pewnością szybciej staną się codziennymi rytuałami. Pamiętaj również o tym, że dziecko powinno w domu nosić ubranka, które są łatwe do ściągnięcia w pilnej potrzebie. Jeśli maluch będzie miał na sobie spodenki ze skomplikowanym zamknięciem albo szelkami, może nie zdążyć rozebrać się na czas.