Jak uprawiać kalarepkę w ogrodzie, by cieszyć się jej smakiem na dłużej?
Kalarepa od wielu lat, jest warzywem chętnie uprawianym w przydomowym ogrodzie. Jest smaczna, zdrowa i prosta w uprawie, a możliwość jej spożywania w postaci surowej jak i po obróbce termicznej sprawia, że króluje na grządkach, wraz z innymi warzywami.
Choć kalarepkę można uprawiać bezpośrednio w gruncie, rzadko stosuje się tę metodę. Warzywo, jest wtedy mniejsze, i bardziej narażone na choroby i szkodniki. Jeśli zastanawiasz się, jak wyhodować kalarepkę w ogródku koło domu, to koniecznie sprawdź nasze wskazówki.
Uprawa kalarepki krok po kroku.
Do uprawy kalarepy nie trzeba dużej wiedzy, skomplikowanego sprzętu oraz dużej ilości wiedzy. Jeśli zdecydujemy się na uprawę z rozsady, wystarczy przygotować pojemniki, skrzynki lub doniczki, w których będzie ona uprawiana. Każdy pojemnik produkcyjny, powinien posiadać otwory, przez które będzie ubywać zgromadzona woda, zapobiegając gniciu systemu korzeniowego. Kalarepkę należy siać do ziemi, po kilka nasion w jednym pojemniku. Po kilku dniach, gdy siewki będą duże, oraz będą posiadać liście właściwe, należy przepikować je, czyli oddzielić każdą siewkę, oraz wsadzić do oddzielnych pojemników.
W maju, oraz na początku czerwca, gdy już minie ryzyko pojawienia się przymrozków ( po 15 maja- zimna Zośka), przenosimy nasze siewki do gruntu, oraz porządnie podlewamy, by roślina się przyjęła.
Kalarepa potrzebuje dużo miejsca, oraz słonecznego stanowiska. Należy regularnie ją podlewać, oraz unikać podlewania jej liści. Smaczne, duże i zdrowe liście, zwłaszcza mokre, stanowią świetny przysmak dla pcheł, które mogą poranić również warzywo. Aby temu uniknąć, należy je podlewać tuż przy ziemi.
Kalarepa jest zdrowa i smaczna. Można ją jeść na surowo, po obróbce termicznej a nawet kisić. Jest łatwa w uprawie, oraz nie wymaga dużo uwagi, dlatego jest chętnie sadzona w przydomowych ogrodach. Warto posadzić ją, oraz cieszyć się pożywnym warzywem nie tylko latem, ale i zimą, w smacznej, wiosennej zupce, która mimo nie pogodny, wciąż dobrze smakuje.