Związek po między hormonem szczęścia i hormonem snu.
Ciało człowieka to zbiór wielu skomplikowanych układów, które wzajemnie są ze sobą powiązane i oddziaływają na siebie. Hormony obecne w naszym organizmie są wydzielane przez różne organy i odpowiedzialne są za utrzymanie organizmu w zdrowiu, dobrej kondycji fizycznej i psychicznej oraz w dobrym samopoczuciu. Zaburzenia spowodowane w wydzielaniu hormonów prowadzą do powstawania stanów zapalnych przejawiających się pod postacią różnych dolegliwości.
Serotonina zwana hormonem szczęścia
Serotonina to hormon powstający z tryptofanu, produkowana jest przez cały dzień regulując pracę wielu narządów w organizmie. Jest ona ważnym neuroprzekaźnikiem wpływającym na regulację samopoczucia, ciśnienia krwi, potrzeb seksualnych a także apetytu. Niedobór serotoniny jest częstą przyczyną powstania depresji oraz problemów związanych z układem pokarmowym. Przyczynia się do utrzymywania odpowiedniej ciepłoty ciała oraz dobrego nastroju stąd nazwa “hormon szczęścia”. Jej nadmiar rzadko stanowi problem, w przeciwieństwie do niedoboru, który jest wyraźnie odczuwalny.
Melatonina hormon snu
Melatonina to hormon produkowany przez szyszynkę – gruczoł umiejscowiony blisko środka mózgu – zmniejsza stres, pobudza odporność organizmu, wpływa na regulację snu, sprzyja długowieczności. Jest ona ważnym elementem w tworzeniu zegara biologicznego odpowiedzialnego za czuwanie w ciągu dnia oraz sen w nocy.
Hormon serotoniny i melatonina są ze sobą ściśle powiązane ponieważ pierwszy jest produkowany w ciągu dnia i dba o funkcje układu nerwowego oraz pokarmowego. Z kolei melatonina produkowana jest w wyniku przekształcania serotoniny w melatoninę. Serotonina odpowiedzialna jest za sen, natomiast melatonina decyduje kiedy ma się on rozpocząć i jak długo trwać. Do powstawania serotoniny w organizmie niezbędny jest typtofan, aminokwas dostarczany do organizmu razem z pożywieniem.
Dobrym źródłem tryptofanu sś produkty bogate w białko chude mięso, ryby, mleko, sery, nasiona roślin strączkowych, jaja, produkty sojowe.